Wpływ koronawirusa na kursy walut – jest się czego obawiać?

Światowa pandemia koronawirusa to wielki i niespodziewany cios zarówno w zdrowie publiczne, system ochrony zdrowia, jak i w ogólnoświatową gospodarkę, która przez wprowadzane w kolejnych krajach dotkniętych epidemią obostrzenia i zakazy wytraciła swój dotychczasowy impet i wyraźnie spowolniła. Rok 2020 to przede wszystkim okres odczuwalnego spadku dynamiki konsumpcji i wolniejszego rozwoju gospodarek poszczególnych państw. Ten efekt będzie (a w wielu przypadkach już jest) bardzo wyraźnie odczuwalny przez nas wszystkich i znajduje swoje odzwierciedlenie także w kursach walut.

W jaki sposób koronawirus wpływa na kursy walut?

Pandemia koronawirusa jest bezpośrednią przyczyną spowolnienia gospodarek dotkniętych nią państw. Kolejni pracownicy tracą pracę, płace są obniżane, spada zapotrzebowanie na różne dobra, a wraz z nim obniża się także ich produkcja. Wpływ koronawirusa na gospodarki poszczególnych państw jest znaczący, a co za tym idzie, wpływa on również na kursy walut. Spadają indeksy giełdowe w Europie i Stanach Zjednoczonych. Nawet drogocenne kruszce (np. złoto i srebro) tracą swoją dotychczasową wartość, a ich cena powoli spada.

Polski złoty na początku pandemii bardzo mocno stracił, ale po krótkim okresie spadku wartości ustabilizował się i owa stabilizacja trwa do dziś. Notowania naszej waluty są zaskakująco stabilne, choć utrzymują się na niskim poziomie. Słaba pozycja złotego wynika przede wszystkim z tego, że jest to waluta, z której w czasach światowego kryzysu inwestorzy uciekają, gdyż jest ona postrzegana jako ryzykowna. Chęć odwrotu od ryzyka i unikania walut poddanych wyjątkowej presji w przypadku zawirowań rynkowych powoduje, że polski złoty znalazł się niedawno na najniższym poziomie od 2001 roku.

W jaki sposób waluty są chronione podczas światowego kryzysu koronawirusa?

Negatywne skutki gospodarcze wynikające z trwającej epidemii są wyraźnie widoczne w kursach walut. Aby je ograniczyć, banki centralne z całego świata podejmują różne działania. Wiele z nich agresywnie obcina stopy procentowe lub wprowadza na rynek dodatkową płynność. Państwa również podejmują konkretne działania mające na celu pomóc gospodarce w przetrwaniu tego najtrudniejszego okresu. Niezwykle istotna jest pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom, które szczególnie silnie odczuwają wpływ pandemii na swoją działalność.

Jak radzić sobie w czasach epidemii?

Sytuacja epidemiologiczna zmienia się niezwykle dynamicznie, dlatego specjaliści nie są w stanie przewidzieć, jak dokładnie będzie rozwijać się sytuacja na rynku walut. Jeżeli mają Państwo zamiar wymienić walutę, warto ustawić sobie alert informujący o zmianach w jej kursach i zrobić to, kiedy kurs euro nie jest obciążony wysokimi spreadami, czyli opłatami dodatkowymi związanymi z jego wymianą (np. marża banku, czy koszt przeprowadzenia transakcji).

Wszystkich, zainteresowanych transakcjami skupu i sprzedaży walut – euro, dolarów, franków i in. – zachęcamy do zapoznania się z naszymi kursami. Kursy walut zawarte na stronie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Aby uzyskać aktualne informacje, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z siedzibą naszego kantoru w Warszawie Śródmieściu.

Aktualne hurtowe kursy w polskich złotych (od 3000 PLN):


Kupno Sprzedaż
USD Dolar USA 4.32 4.36
EUR Euro 4.585 4.62
GBP Funt ANGLIA 5.26 5.32
CHF Frank SZWAJCARIA 4.73 4.78
Data aktualizacji: 25.09.2023 17:00

Nasza oferta przewiduje również możliwość indywidualnego negocjowania kursów. Jesteśmy tanim kantorem – tanim, w dobrym tego słowa znaczeniu. Chętnie obsługujemy przede wszystkim tych klientów, którzy skupują lub sprzedają duże ilości pieniędzy w dowolnych walutach. Przy większych transakcjach możliwe jest bowiem wynegocjowanie jeszcze korzystniejszych stawek. Do każdej osoby podchodzimy indywidualnie, skupiając się na wartości sprzedawanych i skupowanych walut, a także ich typie. Zapraszamy do kontaktu z naszym tanim kantorem w Warszawie – z chęcią przedstawimy szczegóły i ustalimy indywidualne warunki współpracy.

WIĘCEJ