Spread walutowy: co to?

Osoby, które czeka wymiana walut w kantorze, często słyszą, że powinny upewnić się, jaki dana placówka ustaliła spread. Mimo ogromnej popularności kredytów walutowych ponad dekadę temu okazuje się, że nawet ich posiadacze często nie rozumieją, czym spread tak naprawdę jest i jak wypływa na ich finansowe zyski (lub straty). Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej.

Czym jest spread?

Spread wyraża się zwyczajowo w procentach lub do czwartej cyfry po przecinku w kursach walutowych. Wysokość spreadu przesądza o tym, czy dana transakcja walutowa jest dla nas korzystna. Spread zawiera dodatkowe koszty wymiany walut, w tym np. marżę kantoru. Gdy wybieramy się do kantoru, zazwyczaj widzimy w nim tabelę z trzema kursami. Oznaczają one cenę kupna waluty, jej sprzedaży i kurs rynkowy. Kupno najczęściej jest droższe niż sprzedaż. Kurs rynkowy z kolei znajduje się pomiędzy tymi stawkami i jest uśrednioną stawką, za jaką klienci są gotowi kupić daną walutę. Biorąc pod uwagę tę „orientacyjną” stawkę, kantory ustalają własne kursy. Najprościej mówiąc, za spread walutowy możemy uznać różnicę między kursem kupna a kursem sprzedaży.

Jak kantory ustalają własne kursy?

Kantory chcą przyciągać jak najwięcej klientów kuszącymi kursami, a przy tym oczywiście zarabiać na siebie. Spread walutowy zależy wiec od wielu różnych czynników, takich jak chociażby aktualna koniunktura na rynku walutowym. Wymiana walut w popularnych parach zazwyczaj obciążona jest mniejszym ryzykiem ze względu na ich stabilność, przez co mniejszy jest też spread. Waluty egzotyczne z kolei powiązane są ze spreadem odczuwalnie większym. Kantory mogą sobie też pozwolić na ustalanie spreadów niższych niż duże banki. Nie są bowiem tak ściśle powiązane z innymi instytucjami gospodarczymi, jak one, nie oferują też innych usług, jak prosta wymiana walut. Warto pamiętać o tym, czym jest spread walutowy i przed kolejną wymianą walut sprawdzić opłacalność transakcji w kilku kantorach, a nie tylko w tym, z którego korzystaliśmy do tej pory. Może okazać się, że dzięki temu prostemu działaniu uda nam się sporo zaoszczędzić.

Wszystkich, zainteresowanych transakcjami skupu i sprzedaży walut – euro, dolarów, franków i in. – zachęcamy do zapoznania się z naszymi kursami. Kursy walut zawarte na stronie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Aby uzyskać aktualne informacje, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z siedzibą naszego kantoru w Warszawie Śródmieściu.

Aktualne hurtowe kursy w polskich złotych (od 3000 PLN):


Kupno Sprzedaż
USD Dolar USA 4.32 4.36
EUR Euro 4.585 4.62
GBP Funt ANGLIA 5.26 5.32
CHF Frank SZWAJCARIA 4.73 4.78
Data aktualizacji: 25.09.2023 17:00

Nasza oferta przewiduje również możliwość indywidualnego negocjowania kursów. Jesteśmy tanim kantorem – tanim, w dobrym tego słowa znaczeniu. Chętnie obsługujemy przede wszystkim tych klientów, którzy skupują lub sprzedają duże ilości pieniędzy w dowolnych walutach. Przy większych transakcjach możliwe jest bowiem wynegocjowanie jeszcze korzystniejszych stawek. Do każdej osoby podchodzimy indywidualnie, skupiając się na wartości sprzedawanych i skupowanych walut, a także ich typie. Zapraszamy do kontaktu z naszym tanim kantorem w Warszawie – z chęcią przedstawimy szczegóły i ustalimy indywidualne warunki współpracy.

WIĘCEJ