Od czego zależą kursy walut?

Wymienianie walut jest bardzo popularną praktyką. Decydują się na to zarówno osoby szukające inwestycji, jak i takie, które wybierają się w zagraniczną podróż czy współpracują z klientami z innych państw. W kantorach można jednak zauważyć dynamicznie zmieniające się ceny walut. Od czego zależy taki stan rzeczy? Jakie czynniki są odpowiedzialne za tak duże wahania wartości walut każdego dnia?

Czynniki wpływające na kursy walut

Na kursy walut ma wpływ wiele czynników. Czasami wartości te zmieniają się bardzo dynamicznie, nawet kilka razy w ciągu dnia. Do najważniejszych czynników wpływających na kursy walut warto zaliczyć:

  • inflację lub deflację, w dużej mierze zależące od sytuacji wewnętrznej w kraju,
  • wysokość stóp procentowych – ustala je bank centralny, który określa rentowność obligacji skarbowych,
  • sytuacja na świecie – nagle, tragiczne wydarzenia na świecie mogą przyczynić się do zmiany wartości walut,
  • bilans handlowy kraju, czyli różnica między eksportem a importem,
  • prognozy co do przyszłości określane przez ekspertów.

Kursy walut zmieniają się często bardzo dynamicznie, a niekiedy utrzymują się na podobnym poziomie przez co najmniej kilka tygodni. Każda waluta ma zupełnie inną wartość – niektóre są silniejsze, a inne słabsze niż złotówka.

Kursy walut w kantorach

Kursy walut w kantorach różnią się od tych ustalonych przez Narodowy Bank Polski. Wynika to z faktu, że za wymianę gotówki jest pobierana opłata, będąca zyskiem kantorów. Ceny różnią się w zależności od wybranego punktu. Niektóre firmy decydują się na udostępnianie informacji o aktualnych kursach na swoich stronach internetowych. Pozwala to na zapoznanie się z cenami w danym kantorze bez wychodzenia z domu. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się również punkty internetowe. Pozwalają one na wymienienie pieniędzy online, zupełnie bez wychodzenia z domu.

W kantorach często można również negocjować ceny, zwłaszcza w przypadku większych transakcji. Pozwala to na uzyskanie atrakcyjnej oferty.

Wszystkich, zainteresowanych transakcjami skupu i sprzedaży walut – euro, dolarów, franków i in. – zachęcamy do zapoznania się z naszymi kursami. Kursy walut zawarte na stronie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Aby uzyskać aktualne informacje, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z siedzibą naszego kantoru w Warszawie Śródmieściu.

Aktualne hurtowe kursy w polskich złotych (od 3000 PLN):


Kupno Sprzedaż
USD Dolar USA 3.915 3.945
EUR Euro 4.285 4.305
GBP Funt ANGLIA 5.07 5.12
CHF Frank SZWAJCARIA 4.42 4.46
Data aktualizacji: 18.07.2024 17:10

Nasza oferta przewiduje również możliwość indywidualnego negocjowania kursów. Jesteśmy tanim kantorem – tanim, w dobrym tego słowa znaczeniu. Chętnie obsługujemy przede wszystkim tych klientów, którzy skupują lub sprzedają duże ilości pieniędzy w dowolnych walutach. Przy większych transakcjach możliwe jest bowiem wynegocjowanie jeszcze korzystniejszych stawek. Do każdej osoby podchodzimy indywidualnie, skupiając się na wartości sprzedawanych i skupowanych walut, a także ich typie. Zapraszamy do kontaktu z naszym tanim kantorem w Warszawie – z chęcią przedstawimy szczegóły i ustalimy indywidualne warunki współpracy.

WIĘCEJ