Najładniejszy banknot na świecie to…

Choć wszyscy nosimy je na co dzień w portfelu, często nawet nie pamiętamy, co dokładnie się na nich znajduje. Banknoty różnych walut występują w najprzeróżniejszych kolorach i wzorach. Każdego roku jeden z wchodzących do obiegu banknotów otrzymuje zaszczytną nagrodę najpiękniejszego banknotu roku nadawaną przez International Bank Note Society (IBNS). Wiemy już, który banknot wygrał w roku 2019, oraz jakie są nominacje na rok 2020!

Najpiękniejszy banknot 2019 roku

Mimo, iż w roku 2019 do rywalizacji o miano najpiękniejszego banknotu stanęły waluty szwajcarskie, norweskie, indyjskie czy australijskie, nagrodę przyznano Bankowi Centralnemu niewielkiej wyspy o nazwie Aruba. To właśnie tamtejszy banknot o wartości 100 florinów został uznany za najładniejszy na świecie. IBNS doceniło go za efektowny design utrzymany w kolorystyce szmaragdowej zieleni. Na przodzie banknotu możemy podziwiać iguanę, a na odwrocie – kobiety tańczące ze wstążkami. Co jednak wyjątkowo ważne, banknot został też doceniony za zabezpieczenia, jakie posiada. Dzięki metodzie drukowania wypukłego, zastosowaniu tuszu zmieniającego kolor oraz paska 3D MOTION SURFACE, najpiękniejszy banknot roku 2019 wyróżnia się bezpieczeństwem.

Nominacje banknotów w 2020 roku

Choć banknoty nominowane do nagrody za rok 2020 mogą być zgłaszane do końca stycznia 2021 roku, w tej chwili znamy już 3 propozycje – a wszystkie z nich dotyczą banknotów 20-funtowych. Pierwsza z nich to angielski banknot emitowany przez Bank of England utrzymany w fioletowej kolorystyce i przedstawiający z jednej strony królową Elżbietę II, a z drugiej angielskiego malarza J. M. W. Turnera. Drugim kandydatem jak do tej pory jest szkocki banknot 20-funtowy emitowany przez Royal Bank of Scotland. Przedstawia on portret szkockiej kobiety-przedsiębiorcy – Kate Cranston. Jest to nowość, gdyż wcześniej wszystkie banknoty o tym nominale w Szkocji przedstawiały brytyjską królową. Na odwrocie banknotu możemy dostrzec dwie rude wiewiórki oraz owoce borówki. Ostatni dotychczas nominowany banknot emitowany jest przez Ulster Bank w Irlandii Północnej. Choć jego kolorystyka może wydawać się bardziej szara i ponura od pozostałych kandydatów, jego przekaz jest już weselszy. Jest on częścią serii “Życie w naturze”, w związku z czym z jednej strony ujrzymy na nim kwiaty i motyla, a na drugiej – tańczących i śpiewających ludzi.

Najpiękniejsze banknoty poprzednich lat

Dużą popularnością wśród wysoko ocenianych banknotów cieszą się te emitowane przez Szwajcarski Bank Narodowy. W roku 2016 miano najpiękniejszego otrzymał szwajcarski banknot o wartości 50 franków, a rok później – o wartości 10 franków. W 2018 roku z kolei nagroda powędrowała do Banku Kanady za najładniejszy banknot o nominale 10 dolarów kanadyjskich.

Wszystkich, zainteresowanych transakcjami skupu i sprzedaży walut – euro, dolarów, franków i in. – zachęcamy do zapoznania się z naszymi kursami. Kursy walut zawarte na stronie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Aby uzyskać aktualne informacje, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z siedzibą naszego kantoru w Warszawie Śródmieściu.

Aktualne hurtowe kursy w polskich złotych (od 3000 PLN):


Kupno Sprzedaż
USD Dolar USA 3.915 3.945
EUR Euro 4.285 4.305
GBP Funt ANGLIA 5.07 5.12
CHF Frank SZWAJCARIA 4.42 4.46
Data aktualizacji: 18.07.2024 17:10

Nasza oferta przewiduje również możliwość indywidualnego negocjowania kursów. Jesteśmy tanim kantorem – tanim, w dobrym tego słowa znaczeniu. Chętnie obsługujemy przede wszystkim tych klientów, którzy skupują lub sprzedają duże ilości pieniędzy w dowolnych walutach. Przy większych transakcjach możliwe jest bowiem wynegocjowanie jeszcze korzystniejszych stawek. Do każdej osoby podchodzimy indywidualnie, skupiając się na wartości sprzedawanych i skupowanych walut, a także ich typie. Zapraszamy do kontaktu z naszym tanim kantorem w Warszawie – z chęcią przedstawimy szczegóły i ustalimy indywidualne warunki współpracy.

WIĘCEJ