Kto może zajmować się obsługą transakcji walutowych?

Wymiana walut wciąż jest chętnie wybieraną usługą. Na skorzystanie z takiej opcji decydują się m.in. osoby, które planują zagraniczną podróż. Transakcje walutowe są dostępne przede wszystkim w kantorach. Kto może zajmować się ich obsługą? Jakie wymagania trzeba spełnić, by założyć własny kantor wymiany walut?

Jakie wymagania trzeba spełnić, by móc sprzedawać waluty?

Kantor wymiany walut może założyć niemal każdy przedsiębiorca. Trzeba jednak pamiętać, że osoba obsługująca transakcje musi mieć odpowiednie przeszkolenie. Do najważniejszych wymagań stawianych pracownikom kantorów można zaliczyć:

  • ukończenie specjalnego kursu – obejmuje on zagadnienia dotyczące prowadzenia działalności kantorowej oraz obowiązującego prawa,
  • minimum roczne doświadczenie w pracy w banku na stanowisku związanym z obsługą transakcji walutowych – historia zatrudnienia musi być udokumentowana świadectwem pracy.

Pracownicy kantoru muszą orientować się w aktualnym prawie. Kluczowa jest znajomość zapisów w ustawie o działalności kantorowej.

Odbycie szkoleń jest niezbędne nie tylko ze względu na fakt, że wymagają tego obowiązujące przepisy. Odpowiednie kursy pozwalają zaznajomić pracowników z zasadami w branży i przygotować ich do pracy. Osoby te muszą bowiem wiedzieć, jak zachować się np. w razie wykrycia przestępstwa.

Kto może otworzyć kantor wymiany walut?

Kantor wymiany walut mogą otworzyć zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, w tym spółki. Istnieją jednak drobne wyjątki od tej zasady. Działalności kantorowej nie mogą prowadzić osoby, które były w przeszłości skazane za przestępstwa skarbowe lub inne, popełnione w celu uzyskania korzyści majątkowej. Zasada ta obowiązuje także zarządy spółek. Żaden ze współwłaścicieli nie może być wcześniej karany za wspomniane przestępstwa.

Wszystkich, zainteresowanych transakcjami skupu i sprzedaży walut – euro, dolarów, franków i in. – zachęcamy do zapoznania się z naszymi kursami. Kursy walut zawarte na stronie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Aby uzyskać aktualne informacje, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z siedzibą naszego kantoru w Warszawie Śródmieściu.

Aktualne hurtowe kursy w polskich złotych (od 3000 PLN):


Kupno Sprzedaż
USD Dolar USA 3.925 3.955
EUR Euro 4.26 4.285
GBP Funt ANGLIA 4.95 4.98
CHF Frank SZWAJCARIA 4.31 4.36
Data aktualizacji:

Nasza oferta przewiduje również możliwość indywidualnego negocjowania kursów. Jesteśmy tanim kantorem – tanim, w dobrym tego słowa znaczeniu. Chętnie obsługujemy przede wszystkim tych klientów, którzy skupują lub sprzedają duże ilości pieniędzy w dowolnych walutach. Przy większych transakcjach możliwe jest bowiem wynegocjowanie jeszcze korzystniejszych stawek. Do każdej osoby podchodzimy indywidualnie, skupiając się na wartości sprzedawanych i skupowanych walut, a także ich typie. Zapraszamy do kontaktu z naszym tanim kantorem w Warszawie – z chęcią przedstawimy szczegóły i ustalimy indywidualne warunki współpracy.

WIĘCEJ