Jak założyć kantor wymiany walut?

Kantor wymiany walut to miejsce chętnie odwiedzane przede wszystkim przez osoby, które podróżują za granicę. Zdobycie gotówki w innej walucie jest niezbędne także w przypadku transakcji podejmowanych pomiędzy osobami z różnych państw. Aby jednak założyć kantor wymiany walut, konieczne jest dopełnienie wielu formalności i spełnienie określonych wymagań. Jak przekuć wymianę pieniędzy w biznes?

Formalności związane z zakładaniem kantoru wymiany walut

Aby założyć kantor wymiany walut, konieczne jest dopełnienie wielu skomplikowanych formalności. Przede wszystkim należy zdobyć zgodę ministra finansów. Firma musi zostać wpisana do rejestru działalności kantorowej prowadzonej przez Narodowy Bank Polski. Aby uzyskać wpis, trzeba złożyć pisemny wniosek bezpośrednio w NBP lub urzędzie jednostki terytorialnym odpowiednim dla danego miejsca zamieszkania.

Pozostałe formalności związane z zakładaniem kantoru wymiany walut są podobne do tych, które mają miejsce w przypadku innych typów działalności. Konieczne jest m.in. wypełnienie wniosku CEIDG-1, który pozwala na nadanie numeru REGON. Przedsiębiorca musi też złożyć formularz ZUS ZZA lub ZUS ZUA, na podstawie którego następuje uiszczenie składek na poczet ubezpieczenia zdrowotnego lub społecznego. Jeśli właściciel kantoru chce zatrudnić inne osoby, musi zgłosić pracowników do ZUS w terminie 7 dni od zawarcia umowy.

Wymagania dla właściciela kantoru

Właściciel kantoru wymiany walut nie może być osobą przypadkową. Konieczne jest zdobycie aktualnego zaświadczenia o niekaralności. Musi być ono odnawiane z każdym upływającym rokiem, w trakcie którego prowadzi się działalność kantorową. Niezbędne jest też odbycie kursu przygotowującego do takiej pracy oraz zdobycie co najmniej rocznego doświadczenia na stanowisku bezpośrednio związanym z transakcjami walutowymi. Oznacza to, że często przyszli właściciele kantorów muszą najpierw zatrudnić się u konkurencji i zdobyć tam niezbędne kwalifikacje. We własnym punkcie wymagane jest posiadanie kasy fiskalnej.

Wszystkich, zainteresowanych transakcjami skupu i sprzedaży walut – euro, dolarów, franków i in. – zachęcamy do zapoznania się z naszymi kursami. Kursy walut zawarte na stronie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Aby uzyskać aktualne informacje, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z siedzibą naszego kantoru w Warszawie Śródmieściu.

Aktualne hurtowe kursy w polskich złotych (od 3000 PLN):


Kupno Sprzedaż
USD Dolar USA 4.23 4.26
EUR Euro 4.52 4.555
GBP Funt ANGLIA 5.22 5.27
CHF Frank SZWAJCARIA 4.63 4.68
Data aktualizacji: 31.05.2023 16:20

Nasza oferta przewiduje również możliwość indywidualnego negocjowania kursów. Jesteśmy tanim kantorem – tanim, w dobrym tego słowa znaczeniu. Chętnie obsługujemy przede wszystkim tych klientów, którzy skupują lub sprzedają duże ilości pieniędzy w dowolnych walutach. Przy większych transakcjach możliwe jest bowiem wynegocjowanie jeszcze korzystniejszych stawek. Do każdej osoby podchodzimy indywidualnie, skupiając się na wartości sprzedawanych i skupowanych walut, a także ich typie. Zapraszamy do kontaktu z naszym tanim kantorem w Warszawie – z chęcią przedstawimy szczegóły i ustalimy indywidualne warunki współpracy.

WIĘCEJ