Jak zabezpieczyć się przed otrzymaniem fałszywych środków płatniczych?

W dobie powszechnego korzystania z elektronicznych środków płatniczych nadal istnieje ryzyko otrzymania fałszywych banknotów czy monet. Fałszerze nieustannie udoskonalają swoje metody, przez co coraz trudniej jest odróżnić fałszywe pieniądze od prawdziwych. W związku z tym, zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy powinni wiedzieć, jak zabezpieczyć się przed otrzymaniem fałszywych środków płatniczych.

Poznaj podstawowe zabezpieczenia banknotów i monet

Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z podstawowymi zabezpieczeniami obecnymi na banknotach i monetach. Polskie banknoty posiadają wiele elementów zabezpieczających, takich jak znaki wodne, mikrodruki, hologramy czy nitki zabezpieczające. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakturę papieru oraz jakość druku. W przypadku monet istotne są ich masa, średnica oraz materiał, z którego zostały wykonane.

W przypadku przedsiębiorców, którzy na co dzień mają styczność z gotówką, warto zainwestować w specjalistyczne urządzenia do sprawdzania autentyczności banknotów i monet. Na rynku dostępne są różnego rodzaju detektory, takie jak testery UV, magnetyczne czy podczerwieni. Dzięki nim można szybko i skutecznie sprawdzić, czy otrzymany banknot jest prawdziwy. Warto również pomyśleć o zakupie maszyn do liczenia pieniędzy, które często posiadają wbudowane funkcje kontroli autentyczności.

Kolejnym istotnym elementem zapobiegania otrzymywaniu fałszywych środków płatniczych jest odpowiednie przeszkolenie pracowników. Osoby obsługujące kasy w naszych kantorach w Warszawie znają podstawowe zabezpieczenia banknotów i umieją je rozpoznać oraz korzystają z urządzeń do kontroli autentyczności. 

Zgłaszanie podejrzanych środków płatniczych

Jeśli mimo podjętych działań otrzymasz fałszywy banknot lub monetę, niezwłocznie zgłoś to na policję. Fałszerstwo środków płatniczych jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności. Zgłaszając takie przypadki, przyczyniasz się do walki z przestępczością oraz zabezpieczasz innych przed otrzymywaniem fałszywych pieniędzy. Warto również rozważyć ograniczenie korzystania z gotówki na rzecz bezpieczniejszych form płatności, takich jak karty płatnicze czy przelewy elektroniczne. 

 

Wszystkich, zainteresowanych transakcjami skupu i sprzedaży walut – euro, dolarów, franków i in. – zachęcamy do zapoznania się z naszymi kursami. Kursy walut zawarte na stronie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Aby uzyskać aktualne informacje, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z siedzibą naszego kantoru w Warszawie Śródmieściu.

Aktualne hurtowe kursy w polskich złotych (od 3000 PLN):


Kupno Sprzedaż
USD Dolar USA 4.02 4.05
EUR Euro 4.31 4.34
GBP Funt ANGLIA 4.97 5.03
CHF Frank SZWAJCARIA 4.43 4.48
Data aktualizacji: 23.04.2024 10:00

Nasza oferta przewiduje również możliwość indywidualnego negocjowania kursów. Jesteśmy tanim kantorem – tanim, w dobrym tego słowa znaczeniu. Chętnie obsługujemy przede wszystkim tych klientów, którzy skupują lub sprzedają duże ilości pieniędzy w dowolnych walutach. Przy większych transakcjach możliwe jest bowiem wynegocjowanie jeszcze korzystniejszych stawek. Do każdej osoby podchodzimy indywidualnie, skupiając się na wartości sprzedawanych i skupowanych walut, a także ich typie. Zapraszamy do kontaktu z naszym tanim kantorem w Warszawie – z chęcią przedstawimy szczegóły i ustalimy indywidualne warunki współpracy.

WIĘCEJ