Jak wydarzenia na świecie wpływają na rynek walut?

Dla wielu przedsiębiorców, ale również osób prywatnych inwestujących w rynek światowy obserwacja rynku kursu walut to chleb powszedni a czasami spore źródło zmartwień i stresów. Wahania kursów walut nie są niczym nadzwyczajnym. Występują w rzeczywistości finansowej tak samo jak jesienno-wiosenne mgły o zmierzchu czy nad ranem. Porównanie choć trochę poetyckie ma dużo w sobie prawdy. Kurs walut bowiem podobnie jak wspomniane zjawiska pogodowe uzależnione są od pewnych czynników obserwowanych w gospodarce. Zobaczmy, zatem co wpływa na rynek walut?

Co wpływa na kurs walut?

Kurs walut podlega prawom podaży i popytu. To od nich zależy wartość danej waluty w konkretnym dniu i okresie rozliczeniowym. Jeśli obserwuje się większe zapotrzebowanie na daną walutę, niż jest jej obecna podaż, to kurs jej wzrasta i odwrotnie. Czynnikami kształtującymi podaż i pobyt są stopy procentowe, poziom inflacji, wzrost gospodarczy, jak również wydarzenia polityczne o społeczne.

Jak czynniki kształtujące podaż i popyt wpływają na kurs walut?

Mówi się, że wystarczy zapowiedź wzrostu stóp procentowych by atrakcyjność danej waluty wzrosła. Na popyt danej waluty ma również wpływ wysoka inflacja, gdyż koreluje ona ze wzrostem stóp procentowych i tym samym większym zainteresowaniem danym „rodzajem pieniądza”. Dopiero długotrwałe zjawisko inflacji spowoduje zmniejszenie siły nabywczej waluty, sprzedaż towarów i usług w danej walucie w większej kwocie, tym samym mniejszą chęć jej zakupu. W różny sposób na kurs walut będzie też oddziaływać wzrost gospodarczy. Chodzi tu o kształtowanie się notowań dolara w dłuższym okresie czasu. Początkowo wyższe PKB w USA może powodować polepszenie bilansu handlowego, poprawiając pozycję dolara „w notowaniach” w długim okresie czasu zwiększony eksport dóbr z USA może powodować spadek kursu.

Na wahania kursu walut ma również wspomniana sytuacja gospodarcza na świecie. Niekorzystne doniesienia z danego kraju mogą skutkować utratą wartości danej waluty obowiązującej w kraju z problemami gospodarczymi, mniejszym zainteresowaniem walutą tego kraju i spadkiem kursu.

Wszystkich, zainteresowanych transakcjami skupu i sprzedaży walut – euro, dolarów, franków i in. – zachęcamy do zapoznania się z naszymi kursami. Kursy walut zawarte na stronie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Aby uzyskać aktualne informacje, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z siedzibą naszego kantoru w Warszawie Śródmieściu.

Aktualne hurtowe kursy w polskich złotych (od 3000 PLN):


Kupno Sprzedaż
USD Dolar USA 3.925 3.955
EUR Euro 4.26 4.285
GBP Funt ANGLIA 4.95 4.98
CHF Frank SZWAJCARIA 4.31 4.36
Data aktualizacji:

Nasza oferta przewiduje również możliwość indywidualnego negocjowania kursów. Jesteśmy tanim kantorem – tanim, w dobrym tego słowa znaczeniu. Chętnie obsługujemy przede wszystkim tych klientów, którzy skupują lub sprzedają duże ilości pieniędzy w dowolnych walutach. Przy większych transakcjach możliwe jest bowiem wynegocjowanie jeszcze korzystniejszych stawek. Do każdej osoby podchodzimy indywidualnie, skupiając się na wartości sprzedawanych i skupowanych walut, a także ich typie. Zapraszamy do kontaktu z naszym tanim kantorem w Warszawie – z chęcią przedstawimy szczegóły i ustalimy indywidualne warunki współpracy.

WIĘCEJ