Jak czytać i przeliczać kursy walut?

Kurs walutowy obrazuje relację wymienną jednej waluty do drugiej. Na jego wysokość oddziałuje wiele czynników ekonomicznych, politycznych i psychologicznych. Kurs walutowy informuje o cenie obcych walut oraz pełni funkcję cenotwórczą i amortyzującą. Pojęcie rynku walutowego i dokonywanych na nim transakcji brzmi tajemniczo, ale wbrew pozorom większość z nas ma z nim kontakt. Przykładowo, gdy wyjeżdżamy na zagraniczne wakacje. Szukamy wtedy taniego kantoru i… sprzedajemy czy kupujemy walutę? Sprawdźmy!

Jak czytać tabelę kursów walut?

W tabelach kursów walut znajdziemy symbol interesującej nas waluty oraz dwie wartości cenowe. Określane są one terminami kupno oraz sprzedaż. Stosowane pojęcia często bywają mylące dla osób, które korzystają z usług kantoru okazjonalnie. Wbrew pozorom, podmiotem podanych kwot jest kantor, a nie klient. Co to oznacza w praktyce? Wartość kupna to cena, za jaką kantor kupi od nas walutę. W anglojęzycznej nomenklaturze określana, jako we buy. Natomiast wartość sprzedaży to cena, po jakiej kantor sprzeda nam daną walutę. Angielskim odpowiednikiem jest we sell. Przykładowo, wyjeżdżając do strefy euro zależy nam za zamianie złotówek na euro. Interesująca jest dla nas wówczas sprzedaż. Natomiast wracając z wyjazdu i chcąc wymienić pozostałe euro na złotówki, musimy sugerować się wartością kupna. Wyższa cena to ta, jaką zapłacimy za walutę, a niższa to kwota, po której kantor kupi walutę od nas.

Warto przy tym zwrócić uwagę na zależność pomiędzy obiema wartościami. Iloraz kursu sprzedaży i kursu kupna to marża danego kantoru. Tani kantor ustali prowizję o wartości nie większej niż 2.4%. Bardzo łatwo jest ją sprawdzić – wystarczy podzielić wartość wyższego kursu przez wartość niższego. Dwie pierwsze cyfry po przecinku w otrzymanym wyniku to właśnie marża, narzucana przez kantor, czyli popularne przewalutowanie.

Jak przeliczać kursy walut?

Kursy walut podawane są dla pary walutowej. Przykładowo, jeżeli chcemy kupić euro za złotówki to interesuje nas para EUR/PL. Pierwsza waluta w parze odpowiada jednej jednostce walutowej. Kurs walutowy informuje nas o tym, ile potrzeba drugiej waluty z pary, aby nabyć jedną jednostkę pierwszej waluty. W sytuacji, gdy kurs EUR/PL wynosi 4,2776 oznacza to, że za 1 euro będziemy musieli zapłacić 4,2776 złotych, czyli w przybliżeniu 4 złote i 30 groszy. Powyższy kurs walutowy to de facto komunikat o tym, ile kosztuje euro. Czy posługując się tą wartością możemy sprawdzić ile będzie kosztował 1 złoty? Oczywiście. Wystarczy podzielić wartość „1” przez dany kurs waluty, czyli w tym wypadku 1/4,2776. Otrzymany wynik mówi nam o tym, że za 1 złotówkę trzeba będzie zapłacić 0,2337 euro.

Wszystkich, zainteresowanych transakcjami skupu i sprzedaży walut – euro, dolarów, franków i in. – zachęcamy do zapoznania się z naszymi kursami. Kursy walut zawarte na stronie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Aby uzyskać aktualne informacje, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z siedzibą naszego kantoru w Warszawie Śródmieściu.

Aktualne hurtowe kursy w polskich złotych (od 3000 PLN):


Kupno Sprzedaż
USD Dolar USA 3.925 3.955
EUR Euro 4.26 4.285
GBP Funt ANGLIA 4.95 4.98
CHF Frank SZWAJCARIA 4.31 4.36
Data aktualizacji:

Nasza oferta przewiduje również możliwość indywidualnego negocjowania kursów. Jesteśmy tanim kantorem – tanim, w dobrym tego słowa znaczeniu. Chętnie obsługujemy przede wszystkim tych klientów, którzy skupują lub sprzedają duże ilości pieniędzy w dowolnych walutach. Przy większych transakcjach możliwe jest bowiem wynegocjowanie jeszcze korzystniejszych stawek. Do każdej osoby podchodzimy indywidualnie, skupiając się na wartości sprzedawanych i skupowanych walut, a także ich typie. Zapraszamy do kontaktu z naszym tanim kantorem w Warszawie – z chęcią przedstawimy szczegóły i ustalimy indywidualne warunki współpracy.

WIĘCEJ