Jak czytać i przeliczać kursy walut?

Ponieważ coraz więcej osób korzysta z usług banków internetowych i aplikacji mobilnych, umiejętność czytania i przeliczania kursów walut staje się nieoceniona. Kurs walutowy to stosunek wartości jednej waluty do drugiej, wyrażony najczęściej w postaci ułamka dziesiętnego. Na przykład, jeśli kurs euro (EUR) do złotego (PLN) wynosi 4,50, oznacza to, że za jedno euro można otrzymać 4,50 zł.

Kursy walut dzielą się na dwa rodzaje – kupna (bid) i sprzedaży (ask). Kurs kupna to cena, po której bank lub kantor jest skłonny kupić daną walutę, natomiast kurs sprzedaży to cena, po której bank lub kantor jest skłonny sprzedać daną walutę. Różnica między tymi dwoma kursami nazywana jest spreadem.

Czytanie kursów walut

Kursy walut podawane są zwykle w parach walutowych, takich jak EUR/PLN, USD/PLN czy GBP/PLN. Pierwsza waluta w parze nazywana jest walutą bazową, a druga – kwotowaną. Wartość pary walutowej pokazuje, ile jednostek waluty kwotowanej potrzeba, aby zakupić jedną jednostkę waluty bazowej. Na przykład, jeśli kurs EUR/PLN wynosi 4,50, oznacza to, że za jedno euro można otrzymać 4,50 zł. Nasz kantor w Warszawie kursy walut aktualizuje codziennie.

Przeliczanie wartości walut

Aby przeliczyć wartość jednej waluty na drugą, należy skorzystać z odpowiedniego kursu walutowego. Na przykład, jeśli chcemy przeliczyć 100 euro na złote przy kursie EUR/PLN wynoszącym 4,50, wystarczy pomnożyć 100 przez 4,50, co da nam wynik 450 złotych. W przypadku przeliczania większej liczby walut można skorzystać z kalkulatorów walutowych dostępnych w internecie, które automatycznie uwzględniają aktualne kursy walut. Przy przeliczaniu wartości walut warto również pamiętać o ewentualnych opłatach i prowizjach, które mogą być naliczane przez banki czy kantory podczas wymiany walut.

Wszystkich, zainteresowanych transakcjami skupu i sprzedaży walut – euro, dolarów, franków i in. – zachęcamy do zapoznania się z naszymi kursami. Kursy walut zawarte na stronie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Aby uzyskać aktualne informacje, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z siedzibą naszego kantoru w Warszawie Śródmieściu.

Aktualne hurtowe kursy w polskich złotych (od 3000 PLN):


Kupno Sprzedaż
USD Dolar USA 3.915 3.945
EUR Euro 4.285 4.305
GBP Funt ANGLIA 5.07 5.12
CHF Frank SZWAJCARIA 4.42 4.46
Data aktualizacji: 18.07.2024 17:10

Nasza oferta przewiduje również możliwość indywidualnego negocjowania kursów. Jesteśmy tanim kantorem – tanim, w dobrym tego słowa znaczeniu. Chętnie obsługujemy przede wszystkim tych klientów, którzy skupują lub sprzedają duże ilości pieniędzy w dowolnych walutach. Przy większych transakcjach możliwe jest bowiem wynegocjowanie jeszcze korzystniejszych stawek. Do każdej osoby podchodzimy indywidualnie, skupiając się na wartości sprzedawanych i skupowanych walut, a także ich typie. Zapraszamy do kontaktu z naszym tanim kantorem w Warszawie – z chęcią przedstawimy szczegóły i ustalimy indywidualne warunki współpracy.

WIĘCEJ