Dlaczego nie warto wymieniać pieniędzy na lotniskach?

Podróżując do innych krajów, musimy wymienić nasze złotówki na obce waluty, aby mieć trochę gotówki w portfelu. Najlepiej pomyśleć o tym wcześniej i wymienić je jeszcze przed wyjazdem. Dlaczego nie warto tego robić w ostatniej chwili w lotniskowym kantorze?

Wymiana pieniędzy na lotnisku

Kantor na lotnisku wygląda profesjonalnie. Jest to duży sieciowy punkt wymiany walut, na tablicy świetlnej podane są wszystkie ceny. Problemy mają podróżni, którzy chcą jak najszybciej wymienić pieniądze i w zamieszaniu panującym na lotnisku nie przyglądają się uważnie zapisom na tablicy. W lotniskowych kantorach różnica między skupem, a sprzedażą np. euro bywa bardzo duża (jedna złotówka albo nawet trochę więcej!), tak samo jest z innymi walutami. Dla porównania NBP codziennie publikuje średnie kursy walut – za euro trzeba zapłacić 4,26 za skup, a 4,34 za sprzedaż. Wyraźnie widać jak wielka jest różnica w tych cenach.

Niestety takie różnice mogą się zdarzać i są to zupełnie legalne działania. Wszystkie niezbędne dla klienta informacje znajdują się na tablicy, a decydując się na wymianę złotówek w tym miejscu, godzimy się na takie ceny.

Z czego wynikają takie różnice?

Pracownicy punktów kantorowych na lotniskach zgodnie twierdzą, że dostają takie kursy od swoich szefów i muszą się ich trzymać. Na swoje wytłumaczenie kantory lotniskowe mówią tylko, że tak musi być, bo to jest lotnisko i tutaj wszystko jest droższe. Działalność w portach lotniczych jest bardzo droga, koszty wynajmu małej powierzchni handlowej są gigantyczne i dlatego przedsiębiorcy dbają o zapewnienie sobie odpowiednio wysokiej marży. Niestety odbywa się to kosztem podróżnych.

Rozporządzenie ministra finansów określające sposób prowadzenia kantoru, nie dopuszcza ingerencji państwa w kursy wymiany walut stosowane przez właścicieli tych punktów. Kursy mogą być dowolnie kształtowane przez właścicieli kantorów, ponieważ podlegają prawom wolnego rynku, czyli popytu i sprzedaży.

Zanim ruszymy na lotnisko, przemyślmy ile pieniędzy chcemy wymienić i udajmy się do kantoru w mieście, który oferuje lepsze ceny od tych lotniskowych.

Wszystkich, zainteresowanych transakcjami skupu i sprzedaży walut – euro, dolarów, franków i in. – zachęcamy do zapoznania się z naszymi kursami. Kursy walut zawarte na stronie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Aby uzyskać aktualne informacje, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z siedzibą naszego kantoru w Warszawie Śródmieściu.

Aktualne hurtowe kursy w polskich złotych (od 3000 PLN):


Kupno Sprzedaż
USD Dolar USA 4.32 4.36
EUR Euro 4.585 4.62
GBP Funt ANGLIA 5.26 5.32
CHF Frank SZWAJCARIA 4.73 4.78
Data aktualizacji: 25.09.2023 17:00

Nasza oferta przewiduje również możliwość indywidualnego negocjowania kursów. Jesteśmy tanim kantorem – tanim, w dobrym tego słowa znaczeniu. Chętnie obsługujemy przede wszystkim tych klientów, którzy skupują lub sprzedają duże ilości pieniędzy w dowolnych walutach. Przy większych transakcjach możliwe jest bowiem wynegocjowanie jeszcze korzystniejszych stawek. Do każdej osoby podchodzimy indywidualnie, skupiając się na wartości sprzedawanych i skupowanych walut, a także ich typie. Zapraszamy do kontaktu z naszym tanim kantorem w Warszawie – z chęcią przedstawimy szczegóły i ustalimy indywidualne warunki współpracy.

WIĘCEJ