Czynniki kształtujące kursy walut

Kursy walut regularnie się zmieniają – czasem nawet kilka razy w ciągu dnia. Czasem skoki wartości poszczególnych pozycji mogą być naprawdę ogromne i błyskawiczne, co wpływa na cały rynek. Wynika to z sytuacji zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Co dokładnie wpływa na tak dynamiczne wahania wartości kursów walut? Jakie czynniki mają największe znaczenie?

Co wpływa na kursy walut?

Kursy walut potrafią znacznie się wahać. Wpływa na to zmieniona zależność pomiędzy popytem a podażą, a także czynniki pośrednie. Do najważniejszych uwarunkowań, od których zależy wartość poszczególnych walut, można zaliczyć:

  • inflację lub deflację w Polsce, jeśli chodzi o wymianę złotówek na inne waluty,
  • wysokość stóp procentowych ustalana przez bank centralny,
  • różnice między eksportem a importem,
  • prognozy co do sytuacji w kraju lub na świecie.

Największe wahania waluty można zauważyć przede wszystkim po ważnych wydarzeniach. Zwykle mają one negatywny wydźwięk. Sytuacja zmienia się dynamicznie po wszelkich atakach terrorystycznych, wybuchach wojny czy kataklizmach. Obecnie na kursy poszczególnych pozycji wpływają też decyzje podejmowane przez największe firmy działające na światowych rynkach.

Kursy walut a kantory

Kantory wymiany walut dopasowują swoją ofertę do zmieniającej się sytuacji na rynku. Mowa tu zarówno o sprzedaży, jak i kupnie gotówki. W każdym punkcie znajduje się specjalna tablica, na której prezentuje się aktualne kursy. Zwykle ma ona formę elektroniczną, co pozwala na szybkie aktualizowanie danych.

Trzeba jednak pamiętać, że kursy znajdujące się na tablicach w kantorach nie są do końca zgodne z tymi prezentowanymi przez Narodowy Bank Polski. Miejsca, w których można wymienić gotówkę, naliczają bowiem prowizję. Jest to ich zysk, należny za usługę wymiany walut. Z tego powodu w sytuacji, gdy chcesz poznać dokładny kurs, lepiej skorzystać ze strony NBP. Informacje prezentowane na tablicach w kantorach są natomiast sposobem na sprawdzenie, czy wymiana gotówki w danym miejscu jest opłacalna.

Wszystkich, zainteresowanych transakcjami skupu i sprzedaży walut – euro, dolarów, franków i in. – zachęcamy do zapoznania się z naszymi kursami. Kursy walut zawarte na stronie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Aby uzyskać aktualne informacje, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z siedzibą naszego kantoru w Warszawie Śródmieściu.

Aktualne hurtowe kursy w polskich złotych (od 3000 PLN):


Kupno Sprzedaż
USD Dolar USA 3.925 3.955
EUR Euro 4.26 4.285
GBP Funt ANGLIA 4.95 4.98
CHF Frank SZWAJCARIA 4.31 4.36
Data aktualizacji:

Nasza oferta przewiduje również możliwość indywidualnego negocjowania kursów. Jesteśmy tanim kantorem – tanim, w dobrym tego słowa znaczeniu. Chętnie obsługujemy przede wszystkim tych klientów, którzy skupują lub sprzedają duże ilości pieniędzy w dowolnych walutach. Przy większych transakcjach możliwe jest bowiem wynegocjowanie jeszcze korzystniejszych stawek. Do każdej osoby podchodzimy indywidualnie, skupiając się na wartości sprzedawanych i skupowanych walut, a także ich typie. Zapraszamy do kontaktu z naszym tanim kantorem w Warszawie – z chęcią przedstawimy szczegóły i ustalimy indywidualne warunki współpracy.

WIĘCEJ