Czemu niektóre monety mają otwory?

Moneta to zwykle metalowy znak pieniężny, który ma określoną formę, opatrzona jest znakiem emitenta oraz wartością umowną pieniądza. Dawnymi czasy wartość monety była zbliżona do rynkowej wartości kruszcu użytego do jej wyprodukowania. Dlaczego niektóre monety są dziurawe?

Od kiedy stosowane są w handlu monety?

Monety na świecie istnieją mniej więcej od VII wieku p.n.e. i miały kształt owalny. Już wtedy można było wyróżnić na nich dwie strony awers i rewers, a także otok i rant. Wyróżnia się monety kwadratowe prostokątne, wielokąta a czasem z otworem na środku. Współcześnie taką monetą dziurawą jest korona norweska. O tym dlaczego niektóre metalowe pieniądze mają otwory krąży wiele historii, głównie nawiązują one do dawnych zwyczajów, kiedy to monety nosiło się nawleczone na sznurek, niektórzy zapewniali, że otwór w monecie chroni przed oszustwem — ukazuje skład monety. Monety kolekcjonerskie często zawierają takie egzemplarze z ciekawymi napisami czy dziurami różnie umiejscowionymi.

Ciekawostki o dziurach w monecie

Dziura w monecie była stosowana za czasów Zygmunta II Wazy, Przy czym otwór był umieszczany nie na środku jak w Norwegii a na brzegu monet, z prostego względu była to powszechnie stosowana biżuteria, zwłaszcza na Bałkanach — w Bułgarii, tworzono z nich naszyjniki, wisiorki, mocowano do ubrań, wykonywano kunsztowne nakrycia głowy, czy pasy zrobione z nakładanych na siebie kolejnych warstw srebrnych monet (coś jak rybia łuska).

W monetach z dawnej epoki obecnie przeznaczonych dla miłośników numizmatycznych ozdób otwory mogły być owalne oraz okrągłe, niestety z punktu widzenia kolekcjonerskiego obniża to ich wartość rynkową i wielu kolekcjonerów zmienić tę praktykę oddając w ten sposób cześć nie tylko samym czasom, monecie, ale też pozwalając sobie na posiadanie oryginalnego środka płatniczego z epoki bez żadnego zaklejania dziur.

Wszystkich, zainteresowanych transakcjami skupu i sprzedaży walut – euro, dolarów, franków i in. – zachęcamy do zapoznania się z naszymi kursami. Kursy walut zawarte na stronie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Aby uzyskać aktualne informacje, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z siedzibą naszego kantoru w Warszawie Śródmieściu.

Aktualne hurtowe kursy w polskich złotych (od 3000 PLN):


Kupno Sprzedaż
USD Dolar USA 3.915 3.945
EUR Euro 4.285 4.305
GBP Funt ANGLIA 5.07 5.12
CHF Frank SZWAJCARIA 4.42 4.46
Data aktualizacji: 18.07.2024 17:10

Nasza oferta przewiduje również możliwość indywidualnego negocjowania kursów. Jesteśmy tanim kantorem – tanim, w dobrym tego słowa znaczeniu. Chętnie obsługujemy przede wszystkim tych klientów, którzy skupują lub sprzedają duże ilości pieniędzy w dowolnych walutach. Przy większych transakcjach możliwe jest bowiem wynegocjowanie jeszcze korzystniejszych stawek. Do każdej osoby podchodzimy indywidualnie, skupiając się na wartości sprzedawanych i skupowanych walut, a także ich typie. Zapraszamy do kontaktu z naszym tanim kantorem w Warszawie – z chęcią przedstawimy szczegóły i ustalimy indywidualne warunki współpracy.

WIĘCEJ