Co warto wiedzieć o koronie szwedzkiej?

Chociaż może to niektórych zdziwić, korona szwedzka jest dość popularną walutą w naszym kraju. Z jednej strony naprawdę sporo naszych rodaków pracuje w tym skandynawskim państwie. Druga strona to fakt, że Szwecja jest ciekawym miejscem turystycznym, szczególnie dla osób kochających bliskość natury. Tutaj pomaga także fakt, że samo państwo szwedzkie jest bardzo otwarte i przyjazne dla turystów z różnych stron świata. Co w związku z tym warto wiedzieć o walucie Szwecji, czyli szwedzkiej koronie?

Korona szwedzka, czyli ciekawa historia

Pierwsza sprawa, jaką warto zaznaczyć, mówiąc o koronie szwedzkiej to to, że tak naprawdę funkcjonuje ona dopiero od XIX wieku. W 1873 roku to właśnie korona zastąpiła talara szwedzkiego będącego walutą monarchii szwedzkiej od roku 1534. Była ona związana najpierw ze złotem, później z funtem szterlingiem, a w końcu z coraz mocniejszą walutą amerykańską. Korona szwedzka przechodziła następnie aż pięciokrotną dewaluację i to na przestrzeni raptem sześciu lat.

Ciekawe jest także to, że w roku 2003 obywatele Szwecji w referendum nie zgodzili się na wprowadzenie euro i nadal posługują się swoją koroną. Obecnie siła szwedzkiej waluty na światowym rynku, zależy głównie od cen surowców, których Królestwo Szwedzkie jest eksporterem, między innymi od rudy żelaza.  

Co warto wiedzieć o walucie Szwecji?

Korona szwedzka należy do tak zwanego “koszyka walut krajów rozwiniętych”, przez co jest powszechnie wymienialna w polskich bankach i kantorach. Także tych Internetowych.

Koronę szwedzką międzynarodowo określa się kodem walutowym SEK i symbolem kr. Sama waluta funkcjonuje w systemie dziesiętnym, a w obiegu mamy takie nominały monet:

  • 1 korona,
  • 2 korony,
  • 5 koron,
  • 10 koron.

Oficjalnie szwedzka korona dzieli się jeszcze na 100 öre, ale te jednostki funkcjonują jedynie w rozliczeniach elektronicznych. Z powodu zbyt wysokich kosztów ich produkcji zostały one po prostu wycofane z obiegu.

Oprócz monet w Królestwie Szwecji występują także banknoty:

  • 20 koron,
  • 50 koron,
  • 100 koron,
  • 200 koron,
  • 500 koron,
  • 1000 koron.

Ciekawostką dotycząca waluty Szwecji jest to, że w państwie tym zainaugurowano projekt wprowadzenia cyfrowej waluty. Kraj ten stara się odchodzić od płatności gotówkowych, a w wielu miejscach możliwa jest płatność tylko za pomocą kart płatniczych i telefonów.

Wszystkich, zainteresowanych transakcjami skupu i sprzedaży walut – euro, dolarów, franków i in. – zachęcamy do zapoznania się z naszymi kursami. Kursy walut zawarte na stronie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Aby uzyskać aktualne informacje, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z siedzibą naszego kantoru w Warszawie Śródmieściu.

Aktualne hurtowe kursy w polskich złotych (od 3000 PLN):


Kupno Sprzedaż
USD Dolar USA 4.02 4.05
EUR Euro 4.31 4.34
GBP Funt ANGLIA 4.97 5.03
CHF Frank SZWAJCARIA 4.43 4.48
Data aktualizacji: 23.04.2024 10:00

Nasza oferta przewiduje również możliwość indywidualnego negocjowania kursów. Jesteśmy tanim kantorem – tanim, w dobrym tego słowa znaczeniu. Chętnie obsługujemy przede wszystkim tych klientów, którzy skupują lub sprzedają duże ilości pieniędzy w dowolnych walutach. Przy większych transakcjach możliwe jest bowiem wynegocjowanie jeszcze korzystniejszych stawek. Do każdej osoby podchodzimy indywidualnie, skupiając się na wartości sprzedawanych i skupowanych walut, a także ich typie. Zapraszamy do kontaktu z naszym tanim kantorem w Warszawie – z chęcią przedstawimy szczegóły i ustalimy indywidualne warunki współpracy.

WIĘCEJ