5 ciekawostek o monetach

Monety są wykorzystywane jako środek płatniczy już od setek lat. Niegdyś wyglądały one nieco inaczej, ale pełniły bardzo podobną funkcję. Obecnie są stosowane nieco rzadziej, ze względu na rosnącą popularność płatności bezgotówkowych. Warto jednak poznać ciekawostki ich dotyczące. Jakie są mało popularne fakty o monetach? Co warto o nich wiedzieć?

Fałszerstwa monet

Próby fałszowania monet miały miejsce już w starożytności. Pierwszym znanym fałszerzem działających na dużą skalę był Polikrates, władca wyspy Samos. Tworzył on monety z rdzeniem z innego, tańszego materiału i upodabniał je do prawdziwych środków płatniczych. Popularnością cieszyło się też obcinanie brzegów monet w celu uzyskania dodatkowego kruszcu.

Największa moneta świata

Największa moneta świata została wykonana w 2011 roku. Waży ona 1012 kg i jest wykonana z czystego złota. Jej wartość określa się na około 40 milionów euro. Moneta ta została wykonana przez mennicę w Perth i jest ciekawostką turystyczną.

Błędy przy produkcji monet

Przy produkcji monet, podobnie jak wielu innych wyrobów, czasem dochodzi do pomyłek. Jedną z bardziej spektakularnych była literówka w nazwie kraju Chile – na monetach znalazł się napis „Chiie”. Błąd ten wywołał skandal i zwolnienie dyrektora mennicy narodowej.

Monety o nietypowych kształtach

Polakom monety kojarzą się zwykle z idealnymi okręgami, ale nie wszędzie tak jest. W starożytności przyjmowały one formę owalu, a do dziś monety brytyjskie mają np. kształt sześciokąta. Na świecie znaleźć można też modele z dziurkami. Poszczególne monety różnią się od siebie również wielkością i ząbkami na bokach.

Pierwsza polska moneta

Pierwszą oficjalną polską monetą był denar Mieszka I. Wywarzano go w okolicach Poznania w latach 982-984. Na awersie tego wyrobu umieszczono kaplicę zakończoną krzyżem, a na rewersie – sam krzyż. Na rynek wypuszczono około 20-30 tysięcy takich monet. Wykonywano je ze srebra, pozyskiwanego zwłaszcza z przetapiania monet pochodzących z innych państw.

Wszystkich, zainteresowanych transakcjami skupu i sprzedaży walut – euro, dolarów, franków i in. – zachęcamy do zapoznania się z naszymi kursami. Kursy walut zawarte na stronie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Aby uzyskać aktualne informacje, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z siedzibą naszego kantoru w Warszawie Śródmieściu.

Aktualne hurtowe kursy w polskich złotych (od 3000 PLN):


Kupno Sprzedaż
USD Dolar USA 4.32 4.36
EUR Euro 4.585 4.62
GBP Funt ANGLIA 5.26 5.32
CHF Frank SZWAJCARIA 4.73 4.78
Data aktualizacji: 25.09.2023 17:00

Nasza oferta przewiduje również możliwość indywidualnego negocjowania kursów. Jesteśmy tanim kantorem – tanim, w dobrym tego słowa znaczeniu. Chętnie obsługujemy przede wszystkim tych klientów, którzy skupują lub sprzedają duże ilości pieniędzy w dowolnych walutach. Przy większych transakcjach możliwe jest bowiem wynegocjowanie jeszcze korzystniejszych stawek. Do każdej osoby podchodzimy indywidualnie, skupiając się na wartości sprzedawanych i skupowanych walut, a także ich typie. Zapraszamy do kontaktu z naszym tanim kantorem w Warszawie – z chęcią przedstawimy szczegóły i ustalimy indywidualne warunki współpracy.

WIĘCEJ