Jak wybrać kantor wymiany walut?

W dzisiejszych czasach walutę można wymienić w wielu miejscach – w banku, w kantorze, a nawet w internecie! Niemniej, placówki stacjonarnie cieszą się największą popularnością. Oczywiście, każdemu klientowi zależy, aby wymienić walutę w jak najbardziej oszczędny sposób i nie przepłacić na tej transakcji. Jest to możliwe, jeśli znamy zasady wyboru odpowiedniego kantoru wymiany walut!

 

Lokalizacja i doświadczenie

Wybierając odpowiedni kantor wymiany walut, przede wszystkim zwróćmy uwagę na jego lokalizację. W przypadku braku konta walutowego, rozsądniej jest skorzystać z usług kantorów stacjonarnych. Unikajmy miejsc, związanych z obsługą ruchu turystycznego – lotnisk, hoteli czy stacji kolejowych. W ośrodkach turystycznych prowizje będą z pewnością wyższe. Warto również wybrać doświadczony kantor wymiany walut, czyli taki, który ma ugruntowaną pozycję na rynku. Długi czas działalności jest dowodem na przychylność klientów, którzy cenią klarowne i uczciwe zasady. Zwróćmy uwagę, czy prezentacja wymiany kursów jest czytelna i umieszczona na tablicy w widocznym miejscu. Warto także odwiedzić stronę internetową kantoru, dzięki czemu będziemy mogli zapoznać się z warunkami transakcji bez wychodzenia z domu.

 

Wysokość prowizji

Prowizja to różnica pomiędzy kursem kupna, a kursem sprzedaży danej waluty. Fachowo określana jest, jako spread walutowy, ale bywa też nazywana przewalutowaniem. Jego koszt to opłata, jaką narzuca sobie kantor lub bank w ramach świadczonych usług transakcji walutowej. Rzecz jasna, każdemu klientowi zależy na tym, aby koszt przewalutowania był dla niego jak najbardziej korzystny. Badania wykazują, że najdroższa jest wymiana waluty w banku, gdzie prowizja wynosi około 7.4%. Zdecydowanie tańsze są usługi kantorów, które zazwyczaj narzucają prowizję w wysokości około 2.4%. Przed podjęciem decyzji o wyborze kantoru wymiany walut, warto obliczyć wysokość narzuconej prowizji. Nie jest to skomplikowane. Wystarczy podzielić kurs sprzedaży danej waluty przez jej kurs kupna. W otrzymanym wyniku istotne są dwie pierwsze cyfry po przecinku, ponieważ informują one o wysokości spreadu. Przykładowo, jeśli po przecinku znajdują się cyfry „02” oznacza to, że marża kantoru wynosi 2%. Warto również zwrócić uwagę na kantory, które oferują możliwość indywidualnej negocjacji wysokości kursu, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem przy wymianie większej ilości waluty. Ważna jest również możliwość rezerwacji kursu waluty z tego względu, że ich zmiany są bardzo dynamiczne.

Wszystkich, zainteresowanych transakcjami skupu i sprzedaży walut – euro, dolarów, franków i in. – zachęcamy do zapoznania się z naszymi kursami. Kursy walut zawarte na stronie mają wyłącznie orientacyjny charakter. Aby uzyskać aktualne informacje, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z siedzibą naszego kantoru w Warszawie Śródmieściu.

Aktualne hurtowe kursy w polskich złotych(od 3000 PLN):


Kupno Sprzedaż
USD Dolar USA 3.98 4
EUR Euro UE 4.605 4.625
GBP Funt W.BRYTANIA 5.445 5.475
CHF Frank SZWAJCARIA 4.31 4.34
Data aktualizacji: 27.10.2021 12:50
Nasza oferta przewiduje również możliwość indywidualnego negocjowania kursów. Jesteśmy tanim kantorem – tanim, w dobrym tego słowa znaczeniu.
WIĘCEJ